گروه کاپا (کارگاه های آموزشی پژوهشی انرژی) در سال 1394 توسط جمعی از محققان، اساتید و دانش پژوهان صنعت و دانشگاه با هدف آموزش، پژوهش و همگرایی استعدادهای دانشجویان و تمرکز بر روی موضوعات اساسی کشور و مرتبط با مهندسی مکانیک، هوافضا و انرژی تأسیس گردید. هدف اصلی این گروه پاسخ به نیاز قشری از دانشجویان که به دنبال فعالیت های پژوهشی و افزایش توانمندی های علمی خود هستند می باشد. گروه کاپا با برگزاری کارگاه های آموزشی و پژوهشی در خصوص موضوعاتی همچون انرژی، هوافضا، الگوریتم های بهینه سازی و … سعی در تبدیل آموزش های غیر هدفمند به آموزش های هدفمند و پژوهش محور دارد. ایده برگزاری کارگاه های پژوهش محور و مرتبط با صنعت منطبق با سرفصل ها و سیلابس های گروه کاپا ایده ای است که شاید بتوان گفت برای اولین بار در ایران توسط گروه کاپا راه اندازی گردیده است.

زمینه کاری کاپا به صورت عمده در حوزه های  دینامیک سیالات، ترمودینامیک، تحلیل آیرودینامیکی سازه ها و الگوریتم های بهینه سازی متمرکز شده است. بنابراین برای دانشجویان تبدیل انرژی، مهندسی هوافضا-آیرودینامیک و انرژی قابل استفاده می باشد.

یکی از نقاط ضعف سیستم آموزش عالی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه عدم وجود آموزش های هدفمند و پژوهش محور می باشد. در خصوص رشته هایی نظیر مهندسی مکانیک، هوافضا و انرژی اغلب شاهد هستیم که دانشجویان پس از چند سال تحصیل در دانشگاه ها با یک مدرک آکادمیک فارغ التحصیل می شوند اما به دلیل عدم دانش کافی و کاربردی در خصوص رشته مورد نظر و یا عدم داشتن رزومه پژوهشی مناسب، در پیدا کردن شغل مطلوب و یا ادامه تحصیل در داخل و یا خارج از کشور دچار مشکل می شوند. همچنین، بسیار دیده شده است که دانشجویان خواستار فعالیت های فوق برنامه نظیر آموزش های کاربردی نرم افزارهای تخصصی در دانشگاه ها هستند ولی عمدتاً این نیاز در دانشگاه ها به شکل مطلوب برآورده نمی شود. لذا معمولاً حجم عظیمی از انرژی و شور و شوق جوانی در دانشجویان به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح و استفاده بهینه از آن ها تلف می شود. به عبارت دیگر دانشجویان در دانشگاه ها عمدتاً با مبانی نظری آشنا شده اما در خصوص ابزارهای نرم افزاری و کاربرد مبانی نظری در کاربردهای صنعتی اغلب تهی از دانش و آگاهی های لازم هستند و دانشگاه ها نیز از این منبع عظیم انرژی به نحو بهینه و مطلوب استفاده نمی نماید.

از طرف دیگر، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نظیر کارشناسی ارشد و دکتری هم با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند. یکی از مهمترین مشکلات این قشر از دانشجویان تعریف پروژه منحصر بفرد و ارزنده بوده که اغلب مدت زمان زیادی به طول می انجامد. همچنین عدم دسترسی به افراد مطلع و فرهیخته که دانشجو را در جهت انجام پروژه های خود یاری نمایند نیز یکی دیگر از مشکلات موجود در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.

به طور کلی مجموعه این عوامل سبب می گردد که اتلاف زمان و انرژی در دانشگاه ها بیشینه شده و دانشجویان اغلب از کارهای پژوهشی خسته و درمانده شوند. ایده اصلی شکل گیری کاپا به طور مشخص پاسخ به این نیاز آموزشی کشور و ساماندهی دانشجویان در جهت انجام پروژه های پژوهشی با اهداف مشخص است.

مجموعه مدرسه نرم افزار با فراهم سازی فضای آموزشی متناسب با نیازهای آموزش مدرن در واقع همکار تیم کاپا به شمار می رود. خصوصیاتی نظیر سیستم های یارانه ای قدرتمند، سیستم تهویه مطبو کارا، دیگر تجهیزات مورد نیاز برای آموزش مهارت های نرم افزاری و موقعیت مناسب جهت دسترسی در شهر تهران از بارز ترین مشخصه های این مجموعه می باشد.
آدرس پستی: تهران، ضلع جنوبی سید خندان، بین شریعتی و میر مطهری، پلاک 74
آدرس اینترنتی: www.archsoft.ir

  • mad1
  • mad2

مخاطبان کاپا چه کسانی هستند؟

دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری که مایل به تعریف و انجام رساله پایان نامه خود هستند.

دانشجویانی که علاقمند به گردآوری رزومه پژوهشی جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. دانشحویان مقطع کارشناسی که دارای رزومه کار پژوهشی و به خصوص مقاله باشند دارای امتیاز بالاتری نسبت به مابقی دانشجویان در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر خارجی هستند.

دانشجویان مقطع کارشناسی که علاقمند به ادامه تحصیل در مقطع ارشد هستند. این دسته از دانشجویان علاوه بر درک عمیق از مباحث سیالاتی می توانند یک پروژه در حد کارشناسی ارشد انجام داده تا در صورت ادامه به تحصیل در مقطع ارشد دارای کار پژوهشی بوده و مسیر هموارتری داشته باشند.

دانشجویان مقطع کارشناسی که علاقمند به کارهای پژوهشی در زمینه مکانیک، هوافضا و انرژی هستند.